
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 9.81 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Termination | Through Hole |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 5.08 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 10 kHz |
| Min Input Voltage | 1.5 V |
| Output Current | 20 µA |
| Output Voltage | -10 V |
| Output Type | Adjustable |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Supply Voltage | 10 V |
| Min Supply Voltage | 1.5 V |
| Operating Supply Current | 200 µA |
| Quiescent Current | 120 µA |
| Logic Function | Inverting |
| Output Configuration | Negative |
| Switching Frequency | 10 kHz |
| Max Input Voltage | 10 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 1.4 W |
| Min Output Voltage | -10 V |
| Max Output Voltage | -1.5 V |
| Topology | Charge Pump |
| Function | Ratiometric |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
Stock: 14
Distributors
pcbx
Unit Price$1.73669
Ext.Price$1.73669
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.73669 | $1.73669 |
| 10 | $1.69220 | $16.92200 |
| 25 | $1.66249 | $41.56225 |
| 50 | $1.63331 | $81.66550 |
